O svařování Schváleno pro
Schváleno pro

Svařovací robot vyrábí solární panely na plný úvazek

Pomocí automatizace může nyní společnost ARCON Solar A/S pokračovat v dalším rozvoji svých dlouholetých úspěchů v oblasti výroby solárních zařízení pro termální dálkové vytápění, a to v ještě vyšší kvalitě, než dříve.

Dánská společnost ARCON Solar A/S je průkopníkem ve výrobě solárních teplovodních systémů, jejichž konstrukcí, výrobou i prodejem se zabývá již od roku 1974. Společnost v průběhu let přešla od řemeslné zakázkové výroby k plně sériové produkci, což je dáno zejména enormním nárůstem požadavků na solární ohřev vody v posledních 3 letech. Svařování nahradilo šrouby a nýty s cílem snížit výrobní náklady při současném zvýšení kvality výroby solárních panelů. 

První pracoviště bylo pořízeno v loňském roce s požadavkem zautomatizovat část montážních prací na výrobě panelů. Jedná se o pracoviště vybavené robotem FANUC, které bylo vyvinuto a dodáno společností Migatronic Automation A/S.

Sluneční panely jsou tvořeny hliníkovým rámem, který je doplněn izolací pro účinnou absorbci solární energie a krycím plechem, který chrání vlastní kolektor před povětrnostními vlivy. Ten byl dříve šroubován nebo nýtován, ale nyní je svařován. To představovalo technologicky náročný úkol, který se podařilo vyřešit díky aplikaci robota a zkušenosti dodavatele se svařováním, jak říká ředitel ARCON Solar A/S, pan Anders Otte Jørgensen. Jedná se totiž o svarový spoj tvořený plechem síly 0,5 mm a profilem s tloušťkou stěny 3 mm.

Aplikace robotického svařování pro nás znamenala částečné snížení výrobních nákladů společně se zvýšením produktivity, takže jsme připraveni na další, progresivní růst trhu teplovodních solárních systémů. Investice do robotizace svařování přinesla i zachování pracovních míst v Dánsku, což nám dovolilo více se soustředit na důsledné sledování kvality naší výroby.

Díky automatizaci klíčové části výroby jsme připraveni lépe čelit konkurenci zejména z Vietnamu, kde těží z nízkých mzdových nákladů, říká Anders Otte Jørgensen. ARCON Solar A/S se soustředí zejména na dodávky v Dánsku, kde mezi největší realizované projekty patří výroba a instalace 1 200 solárních panelů do teplárny v Ringkøbingu, která již byla vyrobena na novém robotizovaném pracovišti a která bude pokrývat 7 % potřebné energie na vytápění dánského města Ringkøbing.